opfølgning på borgerforslaget om støjkameraer
- 25. februar 2022
Her er teksten:
Den 25. februar 2022 Roskilde
Til Roskilde Byråd
Fremsendt elektronisk til: byr.sekr@roskilde.dk
Vedr.: Trafikstøjstrategi for Roskilde
På det afgående byrådsmøde den 27. oktober 2021 blev borgerforslaget om støjkameraer i Roskilde stillet af Danmarks Naturfredningsforening i Roskilde drøftet. Der var på byrådsmødet stor, ja faktisk, enstemmig tilslutning til forslaget. Det er vi DN-Roskilde meget glade for.
Vi har også noteret os, at et enigt byråd, også i oktober 2021, vedtog, at der skal udarbejdes en samlet støjstrategi for trafiktøj i Roskilde Kommune. Dette hilser vi også meget velkommen i DN-Roskilde.
Vi vil gerne bidrage med nogle konkrete forslag og ideer til, hvad en sådan strategi for nedsættelse af trafiktøjen samt gener og skader heraf i Roskilde Kommune kan indeholde. Nedenstående punktvise liste og tekst er ikke nødvendigvis fyldestgørende, men kan forhåbentlig inspirere til en sådan støjstrategi.
Nogle af de forslag, vi stiller, kan kommunen selv gøre noget ved. Andre af forslagene er kommunen allerede i gang med, men kan opruste på. Og endnu andre forudsætter, at kommunen aktivt tager kontakt til andre myndigheder og instanser.
Efter de konkrete forslag har vi indføjet lidt baggrund om problemerne med trafiktøj, og hvorfor det er vigtigt at arbejde for at nedbringe støj fra trafikken. Det er vigtigt for Roskildes borgere og for naturen i Roskilde.
Konkrete forslag:
1: Opstilling af støjkameraer langs indfaldsveje, ringveje og hovedfærdselsårer i Roskilde Kommune. Gerne flytbare. I samarbejde med transportministeriet/vejdirektoratet, jf. ovennævnte borgerforslag.
2: Hastighedsbegrænsningstiltag. F.eks. 90 km/t langs motorveje, som skærer igennem Roskilde Kommune, særligt hvor der ligger beboelse tæt på vejene. Skiltningen af hastighedsbegrænsningen følges af skilte med angivelsen ”STØJ”, som det f.eks. ses i Hvidovre de sidste par kilometer af Holbækmotorvejen, før den ender inde ved Folehaven. Ensartet hastighedsbegrænsning, f.eks. 60 km/t på hele Ring2. I dag er der på Ring 2 fra Frederiksborgvej og op mod Københavnsvej mange mindre strækninger med meget forskellig tilladt hastighed. Det virker ulogisk og utroværdigt med så mange skilte, og giver ekstra tøj, når køretøjerne går op og ned i hastigheden. Roskilde bymidte og landsbyerne udlægges til stillezoner med lavere hastighed end 50 km/t. Ændring af hastighedsbegrænsningerne, og ikke mindst bedre kontrol heraf, kræver en aktiv indsats fra kommunen,
3: Støjdæmpende asfalt ved nyetablering og renovering af veje.
4. Støjvolde og støjskærme , også langs jernbanerne. Anlægges med landskabsmæssige hensyn, og så naturren får de bedst mulige vilkår.
5. Vejbump og chikaner i særligt følsomme områder.
6. Indkørsels-, gennemkørsels- og parkeringsrestriktioner særligt følsomme områder.
7. Vejsidekontrol af støjende køretøjer. Her forekommer kontrol på indfaldsvejene, havneområdet og stærkt trafikerede gader at være særligt påkrævet. Kan iværksættes umiddelbart. Skal foretages i samarbejde med politiet, som nu har fået lovhjemmel til vejsidekontrol.
8. Ændring af torsdagstræf på Roskilde Havn for motorcykler og andre potentielt støjende køretøjer. Træffene skal organiseres, så der er en arrangør, som er ansvarlig for træffene. Træffene kan flyttes væk fra havnen, hvor de generer rigtig mange mennesker, og uden for centrum, f.eks. til Dyrskuepladsen, eller til et industriområde, f.eks. Vestre Hedevej.
9. Støj fra motorbåde på Roskilde Fjord opleves jævnligt som et generende problem, særligt fra hurtigtgående speedbåde. Der bør sættes ind med regulering af hastigheden, f.eks. til maksimalt 5 knop i særligt følsomme områder.
10. Særlig fokus på lavfrekvent støj fra tung trafik . Grundet Roskilde bys særligt nærhed til en gennemgående motorvej og jernbane, hvor der er meget tung trafik, så er væsentlige dele af Roskilde berørt af den lavfrekvente tøj fra den tunge trafik. Der er opmærksomhed på lavfrekvente trafiktøj, da den mistænkes for at have særlige sundhedsmæssige effekter. Da motorvejen i øvrigt ligger relativt højt i terrænet omkring Ringstedvej og i Trekroner, giver det desværre stor spredning af støjen.
Lidt baggrund:
Trafikstøj er erkendt som et alvorligt sundhedsmæssigt problem, bl.a. med stress og forhøjet blodtryk som følge. Verdenssundhedsorganisationen (WHO) anslår, at omkring en tredjedel af borgerne i EU er negativt påvirket af trafiktøj.
Om lavfrekvent støj, se ovenfor under punkt 10.
Ligesom støjforurening fra skydebaner og motorsportsbaner er erkendt som forstyrrende aktiviteter for oplevelsen af en ellers uforstyrret natur, kan trafiktøj også være væsentligt generende, ja i nogle tilfælde direkte ødelæggende og stressende for naturoplevelsen. Fokus på at få nedbragt trafiktøj vil således være helt i tråd med arbejdet for beskyttelse af naturen og også af den grund være en opgave, som Roskilde Kommune bør prioritere.
Miljøstyrelsen har fastsat 58 dB (decibel) som vejledende grænseværdi for vejstøj i boligområder (målt i 1,5 meters højde som gennemsnit over et døgn) og 53 dB for natur- og rekreative områder.
Danmarks Naturfredningsforening Roskilde
Allan Andersen
Samtykkeerklæring ved afgivelse af underskrift på Danmarks Naturfredningsforenings (DN) hjemmesider
Oplysning om det samtykke du accepterer ved at afgive din underskrift på en underskriftsindsamling på en af vores hjemmesider.
Du kan altid trække dit samtykke tilbage ved at kontakte persondata@dn.dk.
Samtykkeerklæring
Der gives samtykke til at nedenstående organisation behandler dine persondata:
Danmarks Naturfredningsforening
Adresse: Masnedøgade 20
By: 2100 København Ø
CVR/EAN: 60804214
Telefonnr.: 39174000
E-mail.: persondata@dn.dk
Dine persondata behandles med følgende formål: Håndtering af underskrifter afgivet på en af DN’s hjemmesider.
Vi passer godt på dine data. Når du deltager i en underskriftsindsamling på en hjemmeside udgivet af Danmarks Naturfredningsforening, opbevarer vi dine indtastede data med det formål at kunne vise hvor mange personer, der har skrevet under på en given underskriftsindsamling og dermed tilkendegivet deres støtte til sagen: